Friday, September 27, 2013

Ready for the autumn!

Jesień powoli daje o sobie znać. Z jeden strony trzeba będzie się przyzwyczaić do mniejszej ilości słońca ale z drugiej strony można się dowoli wylegiwać na kanapie bez szukania konkretnych wymówek (oczywiście na tyle na ile pozowli nam na to wolny czas). No bo co innego robić w taką pogodę? Oto moje propozycje na to jak przetrwać ten okres bez bólu.

You can feel autumn everywhere(at least in my country). On the one side you have to be prepared that you won't see sun a lot but at the other side it's the perfect time to lay on the bed all day and just chill. I mean what else we can do in this weather. Here you can see few of my ways how get through it this season.


Ciepłe swetry i szaliki wracają do łask.
Warm sweaters and scarfs are ready to wear.


Nie chcę do końca zapominać o lecie dlatego jaskrawe i pastelowe kolory na paznokciach towarzyszą mi cały rok, plus kwiatowy zapach, który kojarzy mi się z wakacjami.
I don't want to forget about summer that's why I paint my nails on vivid and pastel colors all year, plus floral scent which brings me back to my summer holiday. 

Inspiracje na nowy sezon.
Some inspirations for new season.

 W końcu znalazłam dla siebie idealne biker boots. Na pewno będziecie mnie w nich widzieć często tej jesieni (Buty-Buffalo Shoes).
Finally perfect biker boots in my closet. You will see it a lot this season (Shoes- Buffalo Shoes). 

Totalnie zgadzam się ze stwierdzeniem że czekolada to najlepszy psycholog( i zakupy oczywiście). Idelane połączenie na jesień- Milka i Harper's Bazaar.
Chocolate is the best psychologist (and shopping of course). Perfect matching for autumn- Milka nad Harper's Bazaar.

3 comments:

 1. świetny blog i wspaniałe posty :D
  http://agrestaco6.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. Super buty!

  ReplyDelete
 3. nice photos :)

  the STYLE Fringe BLOG
  http://the-stylefringe.blogspot.com

  ReplyDelete